Division Functions

Find Your Industry Interests within SME Divisions

SME Divisions represent all aspects of the mining and metallurgy industry. Participate in a division event at MINEXHANGE and find a conference within a conference.


COAL & ENERGY DIVISION FUNCTIONS

COAL & ENERGY DIVISION LUNCH

Tuesday, March 1 | Noon – 1:45 pm | $60 per ticket
Salt Palace Convention Center Grand Ballroom E/G

Speaker: Dr. Steve Schafrick, University of Kentucky

"Innovations in Mining: A Bi-Directional Stream"

Every year many new technologies are adapted from other industries and applied to mining operations to make mines safer and more productive. Communication, Automation, Big Data, are typical examples of such technologies and have been major technical topics or themes of the SME Annual Meeting.

However, the shift to “externally” produced innovation imported to mining should not overshadow the “internally” developed technologies by the mining sector, for example in areas such as ventilation, explosives, and mineral processing, which can, in turn, be exported and benefit other industries.

This presentation will discuss mining-developed technologies that are successfully adapted for use in other Kentucky industries. This technology exchange is an important component in highlighting the importance of pursuing “internal” R&D and leveraging our own innovations in other sectors. In addition, broadening the scope of mining research also can build a positive image for the mining industry.

Title Sponsor: Burns & McDonnell
Supporting Sponsors: UpKeep and Rosebud Mining

 

The Division will present awards for:

C&E Distinguished Service Award
Edward F. Zeglen Jr.

Howard N. Eavenson Award
Michael A. Trevits

J.W. Woomer Young Engineer Award
Matthew R. Gray

C&E Division Past Chair
Ryan M. Murray

 

Robert M. Stefanko Best Paper Award

Wm. Randolph Reed
Scott S. Klima
Andrew Mazzella
Garron Ross
Gary Roberts
Joe DeLuzio


ENVIRONMENTAL DIVISION FUNCTIONS

ENVIRONMENTAL DIVISION SILENT AUCTION

Tuesday, March 1 | 10:00 am – 4:00 pm
Salt Palace Convention Center - SME Resource Center, Exhibit Hall Booth 2029

Sponsored by Golder a member of WSP and ARCADIS

ENVIRONMENTAL DIVISION LUNCH

Tuesday, March 1 | Noon – 1:30 pm | $60 per ticket
Salt Palace Convention Center Grand Ballroom A/C

Speaker: Stephanie E. Mills, Senior Geologist, Utah Geological Survey

"Keeping Up with Critical Minerals: Implications and Opportunities in a New Era of Mining"


Title Sponsors: AECOM, Foth Infrastructure & Environment, LLC
Supporting Sponsors: Montgomery & Associates and Golder a member of WSP

 

The Division will present awards for:

Environmental Distinguished Service Award
Patrick T. Williamson

 

SME/AIME Environmental Stewardship Distinguished Service Award
Kimberly F. Morrison

Environmental Division Past Chair Award
Andrea K. Martin

 


HEALTH & SAFETY DIVISION FUNCTIONS

6TH ANNUAL SME HEALTH & SAFETY DIVISION 5K RUN

Monday, Feb. 28 | 6:00 am - 8:00 am | $35 per Ticket

Liberty Park
(meet at Salt Palace Convention Center 252 for departure)

Title Sponsor: Rio Tinto
Supporting Sponsor: Predictive Compliance

 

HEALTH & SAFETY DIVISION BREAKFAST

Tuesday, March 1 | 7:30 am – 9:00 am | $45 per ticket

Salt Palace Convention Center 150 G

Sponsored by: Rio Tinto

Speaker:
Hugh Thatcher, Chief Counsel, United States, Rio Tinto

Mining’s Social License in an ESG World: Why Environmental, Social and Governance Programs are Here to Stay and How Health and Safety Can Both Anchor and Elevate an ESG Program

 

The Division will present awards for:

Health & Safety: Research and Educational Excellence Award
Kirk Haley McDaniel

 

Health & Safety: Individual Excellence
George W. Luxbacher

Health & Safety Division Past Chair
Ali Lashgari

 


INDUSTRIAL MINERALS & AGGREGATES DIVISION FUNCTIONS

INDUSTRIAL MINERALS & AGGREGATES DIVISION LUNCH

Tuesday, March 1 | Noon – 1:45 pm | $60 per ticket

Salt Palace Convention Center Grand Ballroom F/H

Supporting Sponsors: Boart Longyear and Pray & Company

 

The Division will present awards for:

A. Frank Alsobrook Industrial Minerals & Aggregates Distinguished Service Award
Dr. Vishal Gupta

Robert W. Piekarz Award
Aggregates - Nathan D. Manser
Industrial Minerals - Riddhika Jain

 

Outstanding Young Scientist Award
Swadhin Saurabh

Industrial Minerals & Aggregates Division Past Chair Award
Kathryn F. Kosloski

 

 


MINERAL & METALLURGICAL PROCESSING DIVISION FUNCTIONS

MINERAL & METALLURGICAL PROCESSING DIVISION AWARDS
PLENARY SESSION

Monday, Feb. 28 | 2:00 pm – 4:30 pm

Salt Palace Convention Center Grand Ballroom D

Antoine M. Gaudin Award | Lecturer: James E. Gebhardt
Title:  TBD

Robert H. Richards Award | Lecturer: Kathleen A. Altman
Title: TBD

Milton E. Wadsworth Award |Lecturer: Matthew I. Jeffrey
Title: TBD

Sponsored by: FLSmidth

 

MPD SCOTCH NIGHTCAP

Tuesday, March 1 | 8:00 pm - 11:00 pm | $60 per ticket

Salt Lake Marriott Downtown at City Creek Grand G-J

Executive Sponsor: Weir Minerals

Title Sponsors: Molycop, SNC-Lavalin and Unified Purchasing Group (UPG)
Supporting Sponsors: Bechtel, Derrick Corporation, Solvay, Polydeck, Geopyörä Breakage Test and Millcreek Engineering

 

MINERAL & METALLURGICAL PROCESSING DIVISION LUNCH

Wednesday, March 2 | Noon – 1:45 pm | $60 per ticket

Salt Palace Convention Center Grand Ballroom A/C

Title Sponsor: M3 Engineering, Newmont Malozemoff Technical Facility and Flottweg Separation Technology, Inc.
Supporting Sponsors: FLSmidth, Molycop, Unified Purchasing Group (UPG), and Pray & Company

Speaker: Corale L. Brierley, Brierley Consultancy LLC

“Prepping for Success on the Leach Pad”

 

The Division will present awards for:

Antoine M. Gaudin Award
James E. Gebhardt

Arthur F. Taggart Award
Vivek Kashyap
Patrick R. Taylor

 

Milton E. Wadsworth Award
Matthew I. Jeffrey

Mineral & Metallurgical Processing Division Outstanding Young Engineer
Michael Spicher

“Mill Gentleman of Distinction”
Garland Davis

 

MPD STUDENT POSTER CONTEST

Wednesday, March 2 | 8:00 am – Noon

Salt Palace Convention Center North Ballroom Foyer

The poster entries are displayed in the lobby outside the ballroom before the Mineral & Metallurgical Processing Division Lunch, and the students are available to answer questions. The winners are announced during the lunch.

 


MINING & EXPLORATION DIVISION FUNCTIONS

MINING & EXPLORATION DIVISION LUNCH AND SILENT AUCTION

Wednesday, March 2 | Noon – 2:00 pm | $60 per ticket

Salt Palace Convention Center Grand Ballroom F/H

Title Sponsors: Dassault Systems, Hecla, SRK Consulting, Cementation USA Inc. and RESPEC

Supporting Sponsors: UpKeep, SSR Mining Marigold Mine and Golder a member of WSP

 

The Division will present awards for:

Mining & Exploration Division Distinguished Service Award
Camille Prenn

Ben F. Dickerson III Award
George Sturgis

Daniel C. Jackling Award
Keith G. Wallace Jr.

Outstanding Young Professional Award
Isabel F. Barton

Robert M. Peele Memorial Award
Mingliang Tang

Program Area Manager – Geosciences
Emily R. Rose

Program Area Manager – Operations
Jordan M. Anderson

 

Program Area Manager – Innovations & Technologies
Amanda Davis

Program Area Manager – Management
Grace Wilson

Miner of the Year Award
Vern Goglio

Mining & Exploration Division Past Chair Award
Matt Blattman

William L. Saunders Gold Medal
Joseph Dick

Rock Mechanics Award
Peter K. Kaiser

Harry M. Parker Excellence Award
Clayton V. Deutsch

 


WAAIME DIVISION FUNCTIONS

WAAIME DIVISION STUDENT RECEPTION

Monday, Feb. 28 | 5:00 pm – 6:30 pm

Hilton Salt Lake City Center Canyons